EXPEDICE GASHERBRUM 2009


Gasherbrum I.(8086 m) je jedenáctou nejvyšší horou světa a třetím nejvyšším vrcholem Pakistánu, hned po K2 a Nanga Parbat. Právě o tento vrchol se letos v létě pokusí skupina českých horolezců, a to hned dvěma výstupovými cestami. Náročnější cestu si zvolili Mára Holeček a Zdeněk Hrubý v rámci akce "Klättermusen „NEW DECISION“, pokusí se o výstup na vrchol Gasherbrumu I. zcela novou dosud neslezenou cestou. Druhou skupinu tvoří HUMI Outdoor 2009, čtveřice plzeňských lezců, kteří se pokusí o výstup klasickou cestou, stejně jako další dva „účastníci zájezdu“ David Knill a Jaroslav Netík. Celá akce proběhla v červenci a srpnu 2009.S myšlenkou vystoupit v tomto roce na vrchol Gašerbrum I. dosud neslezenou cestou přišel Mára Holeček, člen reprezentačního horolezeckého týmu ČR. Má za sebou prvovýstupy v Asii i Jižní Americe, z nichž některé byly oceněny jako české výstupy roku. K tomuto projektu se připojila i expedice HUMI Outdoor, skupina horolezců z Plzně (Honza Tráva Trávníček, Martin Lišin Liška, Kuba Vaněk a Kamílek Havlíček), kteří mají v plánu vystoupit na Gašerbrum I. klasickou cestou.

Výsledek, aneb jak bych to zhodnotil:

Na Gasherbrum jsem odlítal s dvěma ze svých nejlepších kamarádů Lišinem a Kamílkem a parádně jsme si sedli i s ostatními. Dva měsíce strávené nejen s Márou Holečkem a Zdeňkem Hrubým považuji za jedno z nejhezčích období mého působení v horách. Bohužel taková parta se asi potká jen jednou za 10 let. Možná z toho mám taky takhle dobré pocity, protože to pro mě byla první „osma“ a že jsme se tam dlouho „nepoflakovali“. Cca 14 dní po příchodu do BC jsme stáli na vrcholu.

A nejvíce jsem popsal „fungování na osmitisícovkách“ zde – prostě, tak jak jsem to cítil - Jak se Tráva na osmitisícovku vyškrábal
 


Expedice HUMI Outdoor Gasherbrum 2009 – (napsal Kamílek)

Často se nás lidé ptají: „a jak dlouho jste byli na tom vrcholu?“ Tráva (Jan Trávníček, který jako jediný z naší plzeňské skupiny na vrchol opravdu vylezl) odpovídá, že asi 5 minut, protože byla hrozná zima, foukalo a nebyl čas na nějaké dlouhé kochání. Někteří lidé poté kroutí hlavou se slovy „ a to vám těch 5 minut za tu námahu stojí?“ Kdo však rád cestuje a jezdí na hory, tak dobře ví, že hlavním cílem není vrchol hory, nebo nějaké jiné místo na planetě, cílem je vlastní cesta, a dokonce i to, co jí předchází. Už když jsme akci začali plánovat, bavili se o ní, zařizovali a dávali dohromady věci, to všechno k tomu patří. A pak, samotná cesta přinese člověku mnoho zážitků, zformuje pohled na život a svět, a vrchol hory je již jen jakási třešnička na dortu. A nás tohle všechno jednoduše baví.

Nápad jet do Pakistánu pokusit se o vylezení osmitisícovky Gasherbrum I. (8068 m.n.m) vznikl na jaře 2009. Zformovaly se dvě skupiny lidí, plzeňská sekce tvořila HUMI Outdoor team, (Jan Trávníček, Martin Liška, Jakub Vaněk a já Kamil Havlíček) a pražskou sekci tvořili Mára Holeček se Zdeňkem Hrubým, kteří se chtěli pokusit o prvovýstup na Gasherbrum dosud neslezenou cestou v jihozápadní stěně, jejich projekt nesl název Klättermusen New Decision. Pražáky ještě doplňovali David Knill a Jarda Netík, kteří měli stejný cíl jako my, totiž vystoupit na vrchol klasickou výstupovou cestou. Nebylo jednoduché vše přichystat a zorganizovat, podobně velké akce se většina z nás účastnila prvně. Dát dohromady lezecký materiál, zajistit mediální podporu, na všem se domluvit a naplánovat. Do toho jsme se ještě snažili trochu si zvednout kondičku, osmitisícovka přeci jen není výlet na Kokořín. Nakonec vše s menšími či většími potížemi klaplo.

Odlétali jsme 9. července, a tím začalo naše více jak šestitýdenní dobrodružství. Na Pakistán jsem byl velmi zvědav, jako jeden z mála z nás jsem tam jel poprvé. V době našeho příletu ještě dozníval konflikt v údolí Svát, a bezpečnostní situace celkově nebyla považována právě za dobrou. Nicméně jsme se s žádnými potížemi nesetkali, Islamabád působil dojmem moderního bedlivě střeženého města, všude byli vojáci a hlídky. Městem Skardu na severu země, kam jsme se přesunuli letadlem Pakistan International Airlines, projdou snad všechny horolezecké expedice mířící na pakistánské velikány. Je zde řada obchodů s horolezeckým vybavením, potkáte i hodně cizinců. Nás zde čekalo přebalení věcí z carga, nějaké drobné nákupy, a pak přesun jeepy do vesničky Askole. Odtud se vyráželo na pětidenní trek do base campu pod Gasherbrumy. Trek vedl po ledovci Baltoro, a je považován za jeden z nějkrásnějších na světě. Vycházelo s námi 80 nosičů, do base campu bylo potřeba dopravit zásoby a vybavení. Byli to vesničané všech věkových kategorií, a za jejich výkony jim náleží patřičný obdiv. S naprostým minimem co se týče nároků na stravu a nocleh dokázali po horách chodit stejně rychle jako my, a to nesli zhruba dvojnásobnou, ne-li trojnásobnou zátěž. Na takto náročnou dřinu dokáže člověka připravit asi jen drsný život v pakistánské vesnici. Přesto je člověk stále viděl smějící se a v dobré náladě. Trek vedl okolo známých Trango towers, Masherbrumu, míjíte osmitisícový Broad peak. V místě zvaném Concordia, kde se stékají 4 ledovce, vás uchvátí pohled na majestátní pyramidu K2. My jsme pokračovali z Concordie ještě dále, pod Gasherbrumy. Gasherbrumů je několik, odlišeny jsou čísly. Nejznámější jsou I. a II., oba osmitisícové.

V bace campu bylo několik dalších expedic, kromě nás i Španělé, Korejci, Íránci, polská výprava a další. Většina již se o kopce pokoušela od června, v den našeho příjezdu však ještě na vrcholu nikdo nebyl, důvodem bylo nestabilní počasí. My jsme zvolili pro naši výpravu termín koncem sezóny, neboť zkušenost z minulých let nasvědčovala tomu, že počasí by mělo být stabilnější. Začala dřina, lezení na kopec. Během měsíce stráveném na kopci jsme postupně vybudovali výškové tábory, zazásobili je plynovými bombami a jídlem, aklimatizovali se. Díky skutečně dobrému počasí se podařilo čtyřem z nás, Trávovi, Davidovi Knillovi a Jardovi Netíkovi a později sólo výstupem i Márovi Holečkovi, vystoupit na vrchol klasickou výstupovkou. Pokus Máry a Zdeňka jihozápadní stěnou se bohužel nevydařil, ačkoli oba dosáhli úctyhodné výšky 7300 m.n.m.

 

Malou upoutávku na promítání z této akce najdete v sekci PROJEKCE.